Herní smyčka v XAML

Seznam článků

V této sérii video-tutoriálů bude předvedeno vytvoření herní smyčky (podobně jako v XNA) a s její pomocí jednoduché střílečku, v aplikaci typu WPF, která pro definici designu používá jazyk XAML. S téměř stejným kódem pak lze totožným způsobem herní smyčku používat i v univerzálních aplikacích pro Windows 10.

Části

 1. Herní objekt - vlastnosti (6:33)
 2. Herní objekt - pohyb (4:46)
 3. Herní objekt - kolize (6:27)
 4. Hráč - design (4:57)
 5. Hráč - kód (8:49)
 6. Střely (9:55)
 7. Nepřátelé - vznik (9:44)
 8. Nepřátelé - pohyb (9:44)
 9. Nepřátelé - kolize (7:58)
 10. Život hráče (5:50)
 11. Život nepřátel (5:15)

1 - Herní objekt - vlastnosti

V prvním díle proběhne nejprve ukázka jedné z možných variant výsledné hry. Následně založíme nový WPF projekt a v něm začneme vytvářet bázovou třídu HerniObjekt, která bude obsahovat důležité vlastnosti a metody pro třídy (herní objekty) z ní odvozené.


2 - Herní objekt - pohyb

Ve druhém díle budeme pokračovat ve vytváření bázové třídy HerniObjekt, kde tentokrát přidáme metody potřebné pro pohyb herních objektů po herní ploše.


3 - Herní objekt - kolize

Ve třetím díle dokončíme bázovou třídu HerniObjekt, do které tentokrát přidáme metody potřebné pro detekci kolizí herních objektů.


4 - Hráč - design

Ve čtvrtém díle vytvoříme uživatelskou komponentu odvozenou ze třídy HerniObjekt, do jejíhož XAML designu vytvoříme základní vzhled hráče.


5 - Hráč - kód

V pátém díle doplníme komponentu hráče o kód na pozadí a zároveň přidáme i obsluhu jeho pohybu (otáčení a posun) do kódu hlavního okna hry - konečně tak vytvoříme herní smyčku.


6 - Střely

V šestém díle přidáme do hry střely, tj. kuličky, které bude hráč po stisknutí mezerníku vystřelovat z hlavně svého kanónu.


7 - Nepřátelé - vznik

V sedmém díle založíme komponentu (herní objekt) pro nepřátele a nastavíme jí animaci pro vznik nového netvora.


8 - Nepřátelé - pohyb

V osmém díle doplníme kód nepřátel o otáčení se za cílem (hráčem) a následný pohyb, tj. jeho pronásledování.


9 - Nepřátelé - kolize

V devátém díle přidáme nepřátelům schopnost detekce kolizí mezi sebou, aby po sobě nejezdili, a také zásahu nepřítele střelou hráče, po kterém oba objekty zmizí.


10 - Život hráče

V desátém díle přidáme hráči ukazatel zbývajícího života, ze kterého budeme ubírat při každém nárazu do nepřítele.


11 - Život nepřátel

V jedenáctém díle přidáme ukazatel života také nepřátelům, díky čemuž bude pro jejich zničení zapotřebí více než jen jednoho zásahu.

on 07 duben 2015